Anasayfa » Nikaragua Para Birimi

Nikaragua Para Birimi

Nikaragua Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Nikaragua Kordobası (NIO) Nerenin Para Birimi? Nikaragua Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Nikaragua Kordobası Nikaragua’nın para birimidir. Para birimi kodu NIO kısaltması, sembolü ise C$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 centavos, C$1, C$5, C$10). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (C$10, C$20, C$50, C$100, C$200, C$500). Nikaragua’nın para basma yetkisi Nikaragua Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

NIO Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Nikaragua Hakkında

Resmi ismiyle Nikaragua Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika, batısında Büyük Okyanus ve doğusu ise Karayip Denizi gibi ülkeler ve denizler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Managua şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 130.373 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Nikaragua Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Nikaragua Para Birimi