Anasayfa » Norveç Para Birimi

Norveç Para Birimi

Norveç Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Norveç Kronu (NOK) Nerenin Para Birimi? Norveç Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Norveç Kronu Norveç’in para birimidir. Para birimi kodu NOK kısaltması, sembolü ise kr şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(50 øre, 1, 5, 10, 20 kr). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (50, 100, 200, 500, 1000 kr). Norveç’in para basma yetkisi Norveç Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

NOK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Norveç Hakkında

Resmi ismiyle Norveç Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzey Avrupa’da bölgesinde bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Finlandiya, İsveç ve Rusya gibi ülkeler komşuları olup, batısında Norveç Denizi bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Oslo şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 323.802 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış dokuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Norveç Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Norveç Para Birimi