Anasayfa » Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Bangui Nerenin Başkenti? Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti Neresi?

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bangui’ta yer almakta olup, Bangui Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bangui da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bimbo, Berberati ve Camot gibi şehirleridir.

Bangui Ne Zaman Başkent Oldu?

Bangui şehri Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile bölgenin sınırını belirleyen Ubangi Nehri kıyısında kurulmuştur. 1900 tarihinde Ubangi-Chari kurulmuş olup ülkenin tamamı Fransız askeri bölgesi olduğu ilan edilmiştir. Ülkenin 1960 senesinde Fransa’dan bağımsızlığını kazanarak yeni ülkenin de başkenti olmuştur. Bangui günümüzde hem ticari hem siyasi hem de kültürel açıdan ülkenin en önemli noktasını oluşturmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Bangui Hakkında

Orta Afrika Cumhuriyeti başkenti Bangui, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ouham, kuzeybatı kısmında Ouham-Pende ve Ouham, kuzeydoğu kısmında Kemo, güney kısmında Lobaye gibi şehirler yer almakta olup güneydoğu kısmında Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesi bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 3.500 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Orta Afrika Cumhuriyeti sıralamasında sekizinci sırada yer alan şehirdir. Bangui ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.