Anasayfa » Özbekistan Başkenti

Özbekistan Başkenti

Özbekistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Taşkent Nerenin Başkenti? Özbekistan Başkenti Neresi?

Özbekistan’ın Başkenti, Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Taşkent’te yer almakta olup, Taşkent Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Özbekistan’ın Taşkent da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Namangan, Fergana, Andican, Semerkand, Buhara, Hive, Hokand, Karşı, Ürgenç ve Nukus gibi şehirleridir.

Taşkent Ne Zaman Başkent Oldu?

Taşkent 1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin topraklarına dahil olmuş olup 1930 yılında bu cumhuriyetin başkenti olmuştur. 1 Eylül 1991 tarihi itibariyle ise Sovyetler Birliğinin dağılmasının akabinde bağımsızlığını ilan eden Özbekistan ülkesinin başkentidir.

Özbekistan Başkenti

Taşkent Hakkında

Özbekistan başkenti Taşkent, ülkenin doğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kazakistan, doğu kısmında Namangan, güney kısmında Tacikistan ve güneybatı kısmında Gülistan gibi şehir ve ülkeler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 334,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Özbekistan sıralamasında on üçüncü sırada yer alan şehirdir. Taşkent ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise yedinci sırada yer almaktadır.