Anasayfa » Pakistan Para Birimi

Pakistan Para Birimi

Pakistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Pakistan Rupisi (PKR) Nerenin Para Birimi? Pakistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Pakistan Rupisi Pakistan’ın para birimidir. Para birimi kodu PKR kısaltması, sembolü ise Rs şeklinde ifade edilir. Madeni para 3 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5 rupees). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 rupees). Pakistan’ın para basma yetkisi Pakistan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PKR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Pakistan Hakkında

Resmi ismiyle Pakistan İslam Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Doğusunda Hindistan, batısında Afganistan, güneybatısında İran ve kuzeydoğusunda ise Çin gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti İslamabad şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 881.912 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında otuz dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Pakistan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Pakistan Para Birimi