Anasayfa » Panama Başkenti

Panama Başkenti

Panama Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Panama Nerenin Başkenti? Panama Başkenti Neresi?

Panama’nın Başkenti, Panama’nın başkenti Panama şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Panama’da yer almakta olup, Panama Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Panama’nın Panama da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Colon ve David gibi şehirleridir.

Panama Ne Zaman Başkent Oldu?

Panama şehri, Panama kanalının Pasifik Okyanusu girişinde yer almaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ne zaman başkent olduğuna dair bilgi bulunamamaktadır. 2003 yılında Amerika Kültür başkenti seçilmiş olan Şehir, aynı zamanda önemli bir turizm noktasıdır.

Panama Başkenti

Panama Hakkında

Ülkeyle aynı adı taşıyan Panama kenti, ülkenin doğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Colon, doğu kısmında Kuna Yala, Dairen, güney kısmında Büyük Okyanus ve batı kısmında Cocle gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 275 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Panama sıralamasında ikinci sırada yer alan şehirdir. Panama ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.