Anasayfa » Paraguay Başkenti

Paraguay Başkenti

Paraguay Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Asunsion Nerenin Başkenti? Paraguay Başkenti Neresi?

Paraguay’ın Başkenti, Paraguay’ın başkenti Asunsion şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Asunsion’te yer almakta olup, Asunsion Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Paraguay’ın Asunsion da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Concepcion, San Pedro, Caacupe, Villarrica, Coronel Oviedo ve Caazapa gibi şehirleridir.

Asunsion Ne Zaman Başkent Oldu?

Paraguay’ın başkenti olan Asunsion, 15 Ağustos 1537 tarihinde kurulmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde Paraguay’ın başkenti olan Asunsion’ın kaç yılında başkent olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Paraguay Başkenti
Paraguay’ın başkenti olan Asunsion’a Dair Görsel

Asunsion Hakkında

Paraguay başkenti Asunsion, ülkenin doğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Kazakistan, doğu kısmında Namangan, güney kısmında Tacikistan ve güneybatı kısmında Gülistan gibi şehir ve ülkeler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 334,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Paraguay sıralamasında on yedinci sırada yer alan şehirdir. Asunsion ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.