Anasayfa » Peru Başkenti

Peru Başkenti

Peru Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Lima Nerenin Başkenti? Peru Başkenti Neresi?

Peru’nun Başkenti, Peru’nun başkenti Lima şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Lima’te yer almakta olup, Lima Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Peru’nun Lima da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Cusco, Puno, Arequipa, Ica, Paracas, Huaraz, Trujilo,Chiclayo,  Cajamarca ve Iquitos gibi şehirleridir.

Lima Ne Zaman Başkent Oldu?

Peru’nun başkenti olan Lima, 1824 tarihinde Peru bağımsızlığını ilan etmesi ardından ülkenin başkent ilan edilmiştir.

Peru Başkenti
Lima Kentine Dair Görsel

Lima Hakkında

Peru başkenti Lima, ülkenin batı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ancash, Junin, kuzeydoğu kısmında Pasco, doğu kısmında Junin, güneydoğu kısmında Huanca-Velica ve güney kısmında Ica gibi şehirler yer almakta olup güneybatı sınırında Büyük Güney Okyanus bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.672,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Peru sıralamasında on yedinci sırada yer alan şehirdir. Lima ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.