Anasayfa » Peru Para Birimi

Peru Para Birimi

Peru Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Peru Solü (PEN) Nerenin Para Birimi? Peru Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Peru Solü Peru’nun para birimidir. Para birimi kodu PEN kısaltması, sembolü ise S/. şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20 & 50 céntimos, 1, 2 & 5 nuevos soles). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10, 20, 50, 100, 200 nuevos soles). Peru’nun para basma yetkisi Peru Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

PEN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Peru Hakkında

Resmi ismiyle Peru Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde Ekvador ve Kolombiya, doğusunda Brezilya, güneydoğusunda Bolivya, güneyinde Şili ve batısında Büyük Okyanus gibi ülkeler ve okyanus bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Lima şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 1.285.216 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yirminci sırada yer alan ülkedir.

Peru Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Peru Para Birimi