Anasayfa » Portekiz Para Birimi

Portekiz Para Birimi

Portekiz Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Portekiz Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Portekiz’in de para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Portekiz’de para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Portekiz Hakkında

Portekiz Para Birimi, resmi ismiyle Portekiz Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzeyinde ve doğusunda İspanya, güneyinde ve batısında ise Atlas Okyanusu gibi ülkeler okyanus bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Lizbon şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 92.090 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz on birinci sırada yer alan ülkedir.

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Portekiz Para Birimi