Anasayfa » Romanya Başkenti

Romanya Başkenti

Romanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Bükreş Nerenin Başkenti? Romanya Başkenti Neresi?

Romanya’nın Başkenti, Romanya’nın başkenti Bükreş şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Bükreş’da yer almakta olup, Bükreş Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Romanya’nın Bükreş da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Krayova, Brașov ve Galați gibi şehirleridir.

Bükreş Ne Zaman Başkent Oldu?

Bükreş şehri Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulmuştur. 1995 yılı kayıtlarına göre nüfusu 2,34 milyon olan nüfusu 2019 yılında 1,83 milyon civarlarına düşmüştür. Bükreş 1862’de Romanya’nın başkenti olmuş olup Romanya’da Rumen medya, kültür ve sanatının merkezi haline gelmektedir.

Bükreş Hakkında

Romanya başkenti Bükreş, ülkenin güneydoğusunda konumlanmakta olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ploieşti, güneydoğu kısmında Calarasi, güneybatı kısmında Giurgiu ve doğu kısmında Slobozia gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 228 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Romanya sıralamasında sonuncu sırada yer alan şehirdir. Bükreş ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.