Anasayfa » Ruanda Para Birimi

Ruanda Para Birimi

Ruanda Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Ruanda Frangı (RWF) Nerenin Para Birimi? Ruanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Ruanda Frangı Ruanda’nın para birimidir. Para birimi kodu RWF kısaltması, sembolü ise R₣ şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 Francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (500, 1000, 2000, 5000 francs). Ruanda’nın para basma yetkisi Ruanda Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

RWF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Ruanda Hakkında

Resmi ismiyle Ruanda Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; kuzey yönünde Uganda, Tanzanya, Burundi ve bir kısmında ise Kivu Gölü ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kigali şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 26.338 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz kırk sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Ruanda Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Ruanda Para Birimi