Anasayfa » Senegal Başkenti

Senegal Başkenti

Senegal Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Dakar Nerenin Başkenti? Senegal Başkenti Neresi?

Senegal’in Başkenti, Senegal’in başkenti Dakar şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Dakar’da yer almakta olup, Dakar Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Senegal’in Dakar da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Touba, Thies, Kaolack, M’Bour, Saint Louis, Rufisque, Ziguinchor, Pikine, Kaolack ve N’dofan gibi şehirleridir.

Dakar Ne Zaman Başkent Oldu?

Senegal’in başkenti olan Dakar, uzun süren Fransız Sömürge yönetiminin ardından kısa bir süreliğine Mali Federasyonu’nun, 20 Mayıs 1960 senesinden günümüze kadar ise Senegal Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmıştır. 

Senegal Başkenti

Dakar Hakkında

Senegal başkenti Dakar, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; doğu kısmında Thies şehri yer almakta olup kuzey batı ve güney kısmını çevreleyen sınırında ise Kuzey Atlas Okyanusu  bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 83 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Senegal sıralamasında on dördüncü sırada yer alan şehirdir. Dakar ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.