Anasayfa » Sierra-Leone Başkenti

Sierra-Leone Başkenti

Sierra-Leone Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Freetown Nerenin Başkenti? Sierra-Leone Başkenti Neresi?

Sierra-Leone’nın Başkenti, Sierra-Leone’ın başkenti olarak kabul edilen kent Freetown şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Freetown’da yer almaktadır. Freetown Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Sierra-Leone’ın Freetown da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Makeni, Bo,Koidu, Kenema Kabala ve Bonthe gibi şehirleridir.

Freetown Ne Zaman Başkent Oldu?

Sierra-Leone’ın başkenti olan Freetown, 1791 yıllarında özgür bırakılmış 400 kadar siyahi ve köle Amerikan görevliler tarafından kurulmuş olup 2. Dünya Savaşı boyunca Sierra Leone için büyük bir öneme sahip olmuştur. 

Sierra Leone Başkenti

Freetown Hakkında

Sierra-Leone başkenti Freetown, ülkenin batı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Batı ve güney batı kısmında Atlantik Okyanusu, kuzeydoğu kısmında Makeni, doğu kısmında Bo ve Kenema şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 357 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Sierra-Leone sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Freetown ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.