Anasayfa » Sırbistan Para Birimi

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Sırp Dinarı (RSD) Nerenin Para Birimi? Sırbistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Sırp Dinarı Sırbistan’ın para birimidir. Para birimi kodu RSD kısaltması, sembolü ise РСД şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20 din.). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 din, 5000 din.). Sırbistan’ın para basma yetkisi Sırbistan Ulusal Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

RSD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Sırbistan Hakkında

Sırbistan Para Birimi, resmi ismiyle Sırbistan Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneybatısında Karadağ, güneyinde Kuzey Makedonya, doğusunda Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Belgrad şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 88.361 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz on üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Sırbistan Ulusal Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Sırbistan Para Birimi