Anasayfa » Slovakya Para Birimi

Slovakya Para Birimi

Slovakya Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro(EUR) Nerenin Para Birimi? Slovakya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro birçok Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Slovakya’nın da para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması, sembolü ise € şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500). Slovakya’da para basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Slovakya Hakkında

Slovakya Para Birimi, resmi ismiyle Slovakya Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Orta Avrupa bölgesinde yer alan, Karpat Dağları ülkenin yarısını kaplamaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Bratislava şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 49.035 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz otuzuncu sırada yer alan ülkedir.

Slovakya Para Birimi

Avrupa Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…