Anasayfa » Solomon Adaları Para Birimi

Solomon Adaları Para Birimi

Solomon Adaları Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Solomon Adaları Doları (SBD) Nerenin Para Birimi? Solomon Adaları Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Solomon Adaları Somu Solomon Adaları’ın para birimidir. Para birimi kodu SBD kısaltması, sembolü ise SI$ şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 cents, $1). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır ($2, $5, $10, $20, $50, $100). Solomon Adaları’nın para basma yetkisi Solomon Adaları Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SBD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Solomon Adaları Hakkında

Resmi ismiyle Solomon Adaları, konumu incelendiğinde; dokuz yüzden fazla adaları barındıran, batısında Papua Yeni Gine ve güneybatısında Vanuatu gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Honiara şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 28.896 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz kırk üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Solomon Adaları

Solomon Adaları Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…