Anasayfa » Sri Lanka Para Birimi

Sri Lanka Para Birimi

Sri Lanka Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Sri Lanka Rupisi (LKR) Nerenin Para Birimi? Sri Lanka Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Sri Lanka Somu Sri Lanka’nın para birimidir. Para birimi kodu LKR kısaltması, sembolü ise ₨ şeklinde ifade edilir. Madeni para 10 bölüm şekilde kullanılmaktadır (1, 2, 5, 10, 25, 50 cents, Rs. 1, Rs. 2, Rs. 5, Rs. 10). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (Rs. 20, Rs. 50, Rs. 100, Rs. 500, Rs. 1000, Rs. 2000, Rs. 5000). Sri Lanka’nın para basma yetkisi Sri Lanka Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

LKR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Sri Lanka Hakkında

Resmi ismiyle Sri Lanka, konumu incelendiğinde; Güney Asya bölgesinde bulunan, güney kısmında yer alan ve etrafı Hint Okyanusu ile çevrili bir ada ülkesidir.  Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kolombo şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 65.610 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz yirmi ikinci sırada yer alan ülkedir.

Sri Lanka

Sri Lanka Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…