Anasayfa » Suriye Başkenti

Suriye Başkenti

Suriye Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Şam Nerenin Başkenti? Suriye Başkenti Neresi?

Suriye’nin Başkenti, Suriye’nin başkenti Şam şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Şam’da yer almakta olup, Şam Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Suriye’nin Şam da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Halep, Humus, Lazkiye, Hama, Rakka, Deyrizor ve Haseke gibi şehirleridir.

Şam Ne Zaman Başkent Oldu?

Suriye’nin başkenti olan Şam, 1. Dünya Savaşı’nın son günlerinde İngiliz işgaline girmiş olup 1920 yılında Fransa’nın sömürgeliğine bırakılmıştır. Çok sayıda tahribata ve yağmalamaya maruz kalan şehir 1946 yılındaki ayaklanmalar ile Fransa sömürgesi olmaktan kurtulmuş ve Suriye’nin başkenti olmuştur.

Suriye Başkenti

Şam Hakkında

Suriye başkenti Şam, ülkenin güneybatı konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Güney kısmında Süveyda ve Dera Eyaleti, kuzey kısmında Tartus Eyaleti, kuzey doğu kısmında Humus Eyaleti yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 573 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Suriye sıralamasında altıncı sırada yer alan şehirdir. Şam ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.