Anasayfa » Tanzanya Başkenti

Tanzanya Başkenti

Tanzanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Dodoma Nerenin Başkenti? Tanzanya Başkenti Neresi?

Tanzanya’nın Başkenti, Tanzanya’nın başkenti Dodoma şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Dodoma’da yer almakta olup, Dodoma Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Tanzanya’nın Dodoma da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Arusha, Geita, Iringa, Bagamoyo, Bukoba, Moshi, Mtwara, Musoma, Mwanza, Ngara, Darüsselam ve Kigoma gibi şehirleridir.

Dodoma Ne Zaman Başkent Oldu?

Tanzanya’nın başkenti olan Dodoma, Tanzanya’nın üçüncü en büyük şehri olup 1996 yılında başkent ilan edilmiştir. Ancak birçok hükümet ofisi, Dodoma kentinden önce başkent olan Darüsselam şehrinde bulunmaktadır.

Tanzanya Başkenti

Dodoma Hakkında

Tanzanya başkenti Dodoma, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; güney kısmında İringa, kuzey  ve kuzey doğu kısmında Manyara, batı kısmında Singida, güney doğu kısmında Morogoro şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.576 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Tanzanya sıralamasında sekizinci sırada yer alan şehirdir. Dodoma ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.