Anasayfa » Tayland Para Birimi

Tayland Para Birimi

Tayland Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Tayland Bahtı (THB) Nerenin Para Birimi? Tayland Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Tayland Bahtı Tayland’ın para birimidir. Para birimi kodu THB kısaltması, sembolü ise ฿ şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 satang, ฿1, ฿2, ฿5, ฿10). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (฿20, ฿50, ฿100, ฿500, ฿1000). Tayland’ın para basma yetkisi Tayland Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

THB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Tayland Hakkında

Resmi ismiyle Tayland Krallığı, konumu incelendiğinde; batısında Myanmar, doğusunda Kamboçya, kuzeyinde Laos ve güneyinde Malezya ile sınırları yer almaktadır. Güneyinde Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi gibi ülkeler ve dağlar yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Bangkok şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 513.120 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında elli birinci sırada yer alan ülkedir.

Tayland Para Birimi