Anasayfa » Tunus Başkenti

Tunus Başkenti

Tunus Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Tunus Nerenin Başkenti? Tunus Başkenti Neresi?

Tunus’un Başkenti, Tunus’un başkenti Tunus şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Tunus da yer almakta olup, Tunisia Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Tunus’un Tunus da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Kef, Sfax, Sousse, Douz, Kartaca, Djerba, Gabes, Kairouan, El, Ben Arus, Beni Hassen, Beni Khaled, Bennane, Bizerte (Bizerta), Bouhjar, Boumerdes, Bousalem, Cendube, Cerbe, Chebba, Chorbane, Douz gibi şehirleridir.

Tunus Ne Zaman Başkent Oldu?

Tunus’un başkenti olan Tunus’un, yapılan araştırmalar neticesinde ne zaman başkent olup olmadığı ile ilgili net bilgiye ulaşılamadığından bilgi verilememektedir.

Tunus Başkenti

Tunus Hakkında

Başkent Tunus, ülkenin kuzeydoğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Güney kısmında Ben Arous, kuzey batı kısmında Ariana, doğu kısmında Nabeul şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 104,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Tunus sıralamasında son sıralarda yer alan şehirdir. Tunus ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.