Anasayfa » Tunus Para Birimi

Tunus Para Birimi

Tunus Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Tunus Dinarı (TND) Nerenin Para Birimi? Tunus Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Tunus Dinarı Tunus’un para birimidir. Para birimi kodu TND kısaltması, sembolü ise د.ت şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 20, 50, 100 milim, ½, 1, 5 dinar). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (5, 10, 20, 30, 50 dinar). Tunus’un para basma yetkisi Tunus Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

TND Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Tunus Hakkında

Resmi ismiyle Tunus Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde ise Akdeniz yer almakta olup, ülkenin güneyinde ise Büyük Sahra Çölü gibi ülkeler ve coğrafi bölgeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Tunus şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 163.610 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında doksan üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Tunus Para Birimi