Anasayfa » Türkmenistan Para Birimi

Türkmenistan Para Birimi

Türkmenistan Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Türkmenistan Manatı (TMT) Nerenin Para Birimi? Türkmenistan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Türkmenistan Manatı Türkmenistan’ın para birimidir. Para birimi kodu TMT kısaltması, sembolü ise m şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 tennesi (tenge), 1, 2 manat). Banknot olarak 7 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 manat). Türkmenistan’ın para basma yetkisi Türkmenistan Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

TMT Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Türkmenistan Hakkında

Resmi ismiyle Türkmenistan Krallığı, konumu incelendiğinde; Orta Asya’da bağımsız bir Türk devletidir. Kuzeybatısında Kazakistan, kuzeyinde ve batısında Özbekistan, güneydoğusunda Afganistan ve güneybatısında İran aynı zamanda batısında Hazar Denizi gibi bölgeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Bangkok şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 488.100 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında elli üçüncü sırada yer alan ülkedir.

Türkmenistan Para Birimi