Anasayfa » Ukrayna Para Birimi

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Ukrayna Grivnası (UAH) Nerenin Para Birimi? Ukrayna Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Ukrayna Grivnası Ukrayna’nın para birimidir. Para birimi kodu UAH kısaltması, sembolü ise ₴ şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50 kopiyok, 1 hryvnia). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 hryven’). Ukrayna’nın para basma yetkisi Ukrayna Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

UGX Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Ukrayna Hakkında

Resmi ismiyle Ukrayna Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Avrupa bölgesinde yer alan, doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeyinde Belarus, batısında Polonya ve Slovakya güneybatıda Macaristan, Romanya ve Moldova gibi ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kiev şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 603.500 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında kırk altıncı sırada yer alan ülkedir.

Ukrayna Para Birimi