Anasayfa » Umman Başkenti

Umman Başkenti

Umman Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Maskat Nerenin Başkenti? Umman Başkenti Neresi?

Umman’ın Başkenti, Umman’ın başkenti Maskat şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Maskat’ta yer almakta olup, Maskat Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Umman’ın Maskat da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Matrah, Mirbat, Suveyh ve El-Habura, Adem, El Aşhare, Bidid ve Bidiye, gibi şehirleridir.

Maskat Ne Zaman Başkent Oldu?

Umman’ın başkenti olan Maskat şehri, eskiden beri denizcilikle uğraşmakta olan Umman halkının ticaret limanı olup Arabistan yarımadasının güneydoğu sahilinde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde kaç yılında başkent olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Umman Başkenti

Maskat Hakkında

Umman başkenti Maskat kenti, ülkenin kuzeydoğu konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzeybatı kısmında Barka, Seeb, kuzeydoğu kısmında Umman Körfezi, güney kısmında Al Amarat gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 3.500 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Umman sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Maskat ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.