Anasayfa » Uruguay Başkenti

Uruguay Başkenti

Uruguay Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Montevideo Nerenin Başkenti? Uruguay Başkenti Neresi?

Uruguay’ın Başkenti, Uruguay’nın başkenti Montevideo şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Montevideo’da yer almakta olup, Montevideo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Uruguay’ın Montevideo da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Paysandu, Mercedes, Fray Bentos, Rivera, Maldonado, Tacuarembó, Melo, Artigas ve Minas gibi şehirleridir.

Montevideo Ne Zaman Başkent Oldu?

Uruguay’ın başkenti olan Montevideo, İspanya ile Uruguay arasındaki Tordesillas Antlaşması ile 17. Yüzyılda Portekizliler Colonia del Sacramento’u kurunca 1724’te Portekizliler bölgeden çıkarılmış olup, önlem olarak da 1725’te Montevideo kurulmuştur. Kent 1828’de Uruguay’ın başkenti olmuştur.

Uruguay Başkenti

Montevideo Hakkında

Uruguay başkenti Montevideo, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Doğu ve kuzey kısmında Canelones, batı kısmında San Jose şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 530 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Uruguay sıralamasında ondokuzuncu sıralarda yer alan şehirdir. Montevideo ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.