Anasayfa » Yeni Zelanda Para Birimi

Yeni Zelanda Para Birimi

Yeni Zelanda Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Yeni Zelanda Doları (NZD) Nerenin Para Birimi? Yeni Zelanda Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Yeni Zelanda Doları Yeni Zelanda’nın para birimidir. Para birimi kodu NZD kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 5 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10c, 20c, 50c, $1, $2). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır ($5, $10, $20, $50, $100). Yeni Zelanda’nın para basma yetkisi Yeni Zelanda Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

NZD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Yeni Zelanda Hakkında

Resmi ismiyle Yeni Zelanda Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Güney Büyük Okyanusunda yer alan ve bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, Güney Yarımkürede, Okyanusya’nın Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın 2.000 km güneydoğu bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Wellington şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 270.467 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yetmiş beşinci sırada yer alan ülkedir.

Yeni Zelanda Para Birimi