Anasayfa » Zimbabve Para Birimi

Zimbabve Para Birimi

Zimbabve Para Birimi: Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Para birimi, Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Zimbabve Doları (ZWL) Nerenin Para Birimi? Zimbabve Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Zimbabve Doları Zimbabve’nin para birimidir. Para birimi kodu ZWL kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni olarak para birimi kullanılmamaktadır. Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır ($1, $5, $10, $20, $50, $100, $500). Zimbabve’nin para basma yetkisi Zimbabve Merkez Bankası olup, bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ZWL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Zimbabve Hakkında

Resmi ismiyle Zimbabve Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; Afrika kıtasında yer alan ve kara ülkesi olduğundan denize kıyısı olmayan ve kuzey saat yönünden bakıldığında Zimbabve’nin, Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana gibi komşu ülkeler yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Harare şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 390.757 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında altmış birinci sırada yer alan ülkedir.

Zimbabve Para Birimi